Sándor névnap(ok): március 18.
Egyéb névnap(ok): január 15., február 26., április 23., május 3., október 11.
A Sándor név eredete
A Sándor a a görög Alexandrosz névből ered, a magyar nyelvbe a latin Alexander formából került át. A név jelentése: istenek császára. Női megfelelője az Alexandra.
Rokon nevei az Alexander és az Alex.
Különböző idegen nyelveken is használatos keresztnévként, az angolban és a németben Alexander, a spanyolban Alejandro, az olaszban Alessandro, az ukránban Olekszandr formákban ismert.
A népi hiedelem szerint a Sándor névnap az egyike a három egymást követő névnapnak amelyek után már a meleg, tavaszias időjárás várható, a népi mondás pedig így szól: Sándor, József, Benedek, zsákban hoznak meleget.
A név becézései a Sándorka, Sanyi, Sanyika, Sanya, Sandó.
A Sándor név jellemzése
Fontos számára a személyes szabadság, hogy függetlenül hozhasson döntéseket. Kiváló vezetői képességei és felelősségteljessége révén sikereket érhet el a karrierjében, és fokozatosan haladhat felfelé a ranglétrán. A művészet is vonzza, érzékeny és mélygondolkodó, nem meglepő, ha művészi pályát választ. Másokkal szemben kedves és előzékeny, de nehezen nyílik meg, ezért nem könnyű számára új kapcsolatokat kialakítani.
A Sándor név gyakorisága
A kilencvenes években igen gyakori névnek számított, és a mai napi tartja népszerűségét, minden évben szerepel a száz leggyakoribb magyar férfinév listáján.
Híres magyar Sándorok
Pár híres magyar Sándor:
- Badár Sándor (humorista)
- Csányi Sándor (színész)
- Fábry Sándor (író, újságíró, humorista, showman)
- Friderikusz Sándor (szerkesztő, műsorvezető, média-személyiség)
- Gáspár Sándor (színész)
- Halmágyi Sándor (színész)
- Kányádi Sándor (romániai magyar költő)
- Oszter Sándor (színművész)
- Weöres Sándor (költő)